DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Zajímavá místa v okolí

Vítejte na stránkách penzionu Argenta v sekci Zajímavá místa v okolí

Hrad Sovinec

Neobyčejně půvabný hrad Sovinec najdete na skalnatém výběžku v horském údolí Nízského Jeseníku, asi 15km jižně od Rýmařova. Hrad založili mezi lety 1329 - 1332 příslušníci rodu, který se od roku 1348 nazýval   po hradu "páni ze Sovince". Roku 1474 panství zpustošil jejich rival a usurpátor koruny Matyáš Korvín. Poslední dědici rodu vymřeli po meči roku 1543. Panství se ujal Kryštov z Boskovic a rozšířil hrad v pohodlné renesanční sídlo. Jan Kobylka z Kobylí, ochránce pečeti Matyáše Habsburského, poslední český majitel, prodal panství roku 1623 Řádu německých rytířů. Rytíři hrad v 19.století výrazně zrestaurovali pro kněžský seminář a později proslulou lesnickou školu. V roce 1938 zlikvidovali rytířský řád nacisté a řada bratří se ocitla v koncentračních táborech. V květnu 1945 za dodnes nejasných okolností zničil hrad Sovinec požár, založený buď ustupujícími jednotkami Wehrmachtu, nebo spíše sovětskými oddíly. Významější restaurace probíhá od 90.let.

http://www.sovinec.cz

Pradědova galerie u Halouzků

Galerie se rozkládá na rozloze čtyř hektarů. Během prohlídky můžete zhlédnout velké množství vyřezaných plastik zvířat či betlém v životní velikosti, který již čítá 154 soch a váží 20 tun. Nechybí zde ani slon nebo velbloud v životní velikosti. Dominantou celé galerie je pak socha vládce jesenických hor - děda Praděda, která se tyčí do výše 10,4m a váží okolo 15 tun. Po ní je také celá galerie pojmenována.

http://www.pradedovagalerie.wz.cz

Rabštejn

Málo znatelné ruiny nejvýše položeného středověkého hradu Moravy, založeného na přelomu 13.–14. stol. Roku 1318 dobyt biskupem Konrádem na odbojném Jindřichovi z Lipé; navrácen a Pertoldem z Lipé prodán roku 1355 markraběti Janovi. Za husitských válek byl v moci kališníků. Opuštěn v druhé polovině 16. století. V dnešní době patří Rabštejn k turisticky atraktivním místům. Rovněž jsou zde skály pro horolezce s trasami různé obtížnosti (podrobnosti v sekci "Letní aktivity"). Vrchol dosahuje výšky 863 m n.m.

http://www.rymarovsko.cz

http://www.hrady.cz/index.php?OID=259

Skřítek

Horské sedlo Skřítek odděluje na jihu pohoří Hrubého Jeseníku od Hraběšické vrchoviny a leží v nadmořské výšce 877 m n.m. Pro svoji polohu je východiskem pro řadu turistických cílů. Nejvyhledávanější je hlavní hřebenová trasa směrem na Jelení studánku, Petrovy kameny a Ovčárnu. V sedle se nachází rašeliniště o ploše 166 ha, které je národní přírodní rezervací, ale není přístupné veřejnosti. V centrální části má rezervace  ráz tundry s jednotlivými exempláři břízy karpatské, tůňkami a mokřady.

http://www.sedlo-skritek.ceskehory.cz

 

Rešovské vodopády

Oblíbený turistický cíl Rešovské vodopády najdete asi 10km od Rýmařova. Jedná se o chráněný přírodní výtvor a zároveň největší vodopády Nízkého Jeseníku v údolí na horním toku říčky Huntavy. Říčka zde prochází hlubokým úzkým kaňonem přes několik vodopádů a kaskád. Nejsnadnější přístup k vodopádům je z vesnice Rešov.

http://www.resovske-vodopady.ceskehory.cz

Křížová cesta v Rudě

Obec Ruda byla v minulosti hornickou osadou, ve které se těžila železná ruda. Od poloviny 18. století se však stává poutním místem k Panně Marii Sněžné. Od barokního poutního kostela vede křížová cesta lemovaná sochami z 60. let 18. století. Jde o pískovcové sochy završené do tvaru srdce, v němž jsou velmi detailně propracované výjevy z pašijí Ježíše Krista. Dvanácté zastavení - Pieta - sousoší v nadživotní velikosti, stojí na vrcholu kopce Křížový vrch (589 m n.m.), odkud je skutečně vyjímečný kruhový výhled.

http://www.rymarovsko.cz

Praděd

Jde o nejvyšší horu Hrubého Jeseníku a celé Moravy (1491 m n.m.). Nejatraktivnější místo Národní přírodní rezervace Praděd. V celé oblasti je spousta značených pěších a cyklistických tras. Na vrcholu byla roku 1970 vybudována televizní věž s vysílačem, rozhlednou ve výšce 40m a restaurací. Při příznivých podmínkách lze z rozhledny spatřit Beskydy, Krkonoše, polské roviny i Vysoké Tatry.

http://www.jeseniky-praded.cz

Karlova Studánka

Moderní a ojediněle přebudované lázně uprostřed krásné jesenické přírody. První zmínky o léčivých pramenech jsou z počátku 18. století. Lázně založil nejmladší syn Marie Terezie Maxmilián II. František v r. 1780. V současné době lze také využít bazénový komplex s vodoléčbou a termoterapií a solnou jeskyni.

http://www.k.studanka.cz

Bílá Opava

Údolím říčky Bílá Opava prochází stejnojmenná naučná stezka, která je součástí Národní přírodní rezervace Praděd. Kromě spousty vodopádů, četných kaskád a peřejí, skalních útvarů  a romantických zákoutí smrkového pralesa Vám naučná stezka nabízí na sedmi innformačních tabulích také základní informace o této jedinečné rezervaci.

http://www.jeseniky-praded.cz

Petrovy kameny

Jde o skupinu skal z břidlic a rul. Skalní útvar je vysoký 7m a jeho šířka dosahuje 25m . Vyskytují se zde vzácné rostliny, např. lišejníky,mechy a endemické keře. Petrovy kameny byly vyhlášeny přírodní rezervací a jsou součástí Národní přírodní rezervace Praděd. Skupina skal se vzácnými keři a rostlinami je veřejnosti nepřístupná. V okolí však vede hlavní hřebenová trasa Jeseníků. Svahy pod Petrovými kameny jsou vyhledávaným místem lyžařů a mají jedny z nejlepších sněhových podmínek na Moravě.

http://www.petrovy-kameny.ceskehory.cz

Hrad Strálek

Pozůstatky hradu, který byl strategicky položený nad cestou mezi Rýmařovem a Uničovem, najdete asi 3 km jihozápadně od Rýmařova. Název se poprvé objevuje roku 1282 na opisu pečeti jeho pravděpodobného zakladatele Beneše ze Štítiny - de "Strálek". Přídomek ze Strálku používali i jeho potomci Zbyněk a Dobeš kolem roku 1323. V této době již začal význam hradu upadat. Později byl hrad prodán pánům z Valečova, ti jej ale hned 1352 prodali českému králi Karlu IV. V 1.polovině 14. století byl však již neobydlenou ruinou.

http://www.jeseniky.net/zricenina-hradu-stralek

 

Pustý zámek u Tvrdkova

Ruina hradu, nazývaného kdysi Pustý zámek, leží nad soutokem Huntavy a Tvrdkovského potoka. Historické zprávy o něm mlčí a neznáme ani jeho původní jméno. V okolí se nejdříve připomíná Tvrdkov a Rešov, ale nevíme, ke kterému panství hrádek patřil. Pro datování jeho počátků je jediným vodítkem nález konvice s obsahem  brakteátů, uložené někdy v posledním dvacetiletí 13. stol. Z toho se dá usuzovat na založení v souvislosti s dokončováním kolonizace Rýmařovska.

http://www.rymarovsko.cz

Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz